Ukraine UKR  
укр  

rss

  • rss
Прес-релізи - Amway
Результати Глобального дослідження про підприємництво AGER 2018

2018.04.20 - 

Українці вважають за краще вести бізнес, орієнтований на прибуток, і особисто спілкуватися з клієнтами, а не надавати послуги віддалено. Такий висновок міститься в Глобальному дослідженні Amway про підприємництво 2018 (Amway Global Entrepreneurship Report, AGER 2018), проведеному в партнерстві з компанією GfK у 2017 році в 44 країнах, включаючи Україну. В опитуванні взяли участь 49 тис. чоловіків і жінок всіх вікових груп. Результати є репрезентативними для населення обраних країн. Дослідження включало 5 стандартизованих питань.

Підприємницьке середовище

Дослідження AGER, що проводиться вже восьмий рік поспіль, цього разу фокусується на зовнішніх і внутрішніх чинниках, що впливають на схильність людей до підприємництва. Його мета – визначити, що рухає людьми в різних країнах, в тому числі, в Україні, в їхньому бажанні вести свій бізнес, а що заважає.

Для оцінки зовнішніх чинників учасники опитування відповіли на питання, як вони сприймають умови для ведення бізнесу в своїй країні за такими параметрами:

  • наявність підтримуючої системи освіти
  • прийнятні податки
  • зрозуміле регулювання
  • доступність технологій
  • сприятлива економічна ситуація

Респонденти з України найбільше голосів віддали за фактор «Наявність підтримуючої системи освіти» (10%), найменше – оцінці економічної ситуації в країні як сприятливої (2%). При цьому 74% опитаних не обрали жоден з варіантів відповіді.

Думка українців із цього питання відрізняється від середньої в світі та в Європі. Європейці й мешканці інших країн, які взяли участь в опитуванні, на перше місце в оцінці підприємницького середовища поставили фактор «Доступність технологій» – 44% і 48% респондентів відповідно. Проте тільки 4% українських учасників дослідження вибрали цей фактор.

Але при цьому українці в більшій мірі, ніж в середньому респонденти в світі та в Європі, готові вести бізнес за допомогою цифрових технологій. Відповідаючи на питання, як би ви описали свій ідеальний бізнес, більшість українських респондентів відповіли, що вважають за краще займатися своєю справою заради прибутку, наймаючи персонал і особисто спілкуючись з клієнтами, а не віддалено (62% проти 38%). У світі в середньому 25% респондентів хотіли б обслуговувати клієнтів за допомогою цифрових технологій, в Європі – 23%. Дослідження виявило цікавий парадокс: при тому, що українці менше, ніж європейці та підприємці інших країн тяжіють до особистого обслуговування клієнтів, вони практично не помічають наявних технологій, які би їм допомогли вести бізнес віддалено.

Опитування показало, що люди у віці до 35 років більше орієнтовані на прибуток, а респонденти віком понад 50 років надають перевагу веденню бізнесу в сільській місцевості.

Для оцінки внутрішніх факторів, що впливають на схильність відкрити свою справу, респондентів просили відповісти на питання, що із запропонованих чинників у них є для старту бізнесу.

Найбільше респондентів в Україні відзначили, що можуть розраховувати на підтримку близьких (14% опитаних), ідеї для бізнесу є у 10% учасників, стартовий капітал – у 5%, готові приділяти бізнесу свій час – 10%, а готовність ризикувати визнали 7%.

Респонденти в інших країнах на перше місце також поставили наявність підтримки близьких людей, але можливість генерувати ідеї відзначили в третю чергу, на відміну від українців, а в другу – готовність приділяти бізнесу свій час.

Відповідаючи на питання, в якій сфері, в першу чергу, вам може знадобитися підтримка в разі старту власного бізнесу, респонденти в Україні найчастіше вибирали фінансування – 9% (тут учасники дослідження могли вибрати тільки один варіант відповіді з п’яти).

Цікаво, що в світі і в Європі при старті бізнесу респонденти потребують допомоги в питаннях фінансування й адміністрування (приблизно з рівною кількістю відповідей), а підтримка в пошуку бізнес-ідеї у них на останньому місці.

Індекс підприємницького настрою

Починаючи з 2015 року, дослідження AGER визначає Індекс підприємницького настрою – Amway Entrepreneurial Spirit Index (AESI). Цей комплексний показник демонструє реальне ставлення до підприємництва в досліджуваній країні і дозволяє спрогнозувати розвиток самозайнятості в найближчі роки. Фактично, в основі Індексу лежить теорія спланованої поведінки відомого психолога Айзека Айзена. Її суть зводиться до того, що майбутню поведінку можна прогнозувати і планувати.

Індекс визначається за трьома ключовими параметрами:

  • бажання (наскільки респонденти хочуть відкрити свою справу);
  • готовність (наскільки респонденти вважають себе готовими до початку підприємницької діяльності);
  • стійкість (наскільки респонденти можуть протистояти своїм родичам, друзям, знайомим, які намагаються їх відрадити).

AGER 2018 виявив, що в Україні Індекс становить 21, в країнах ЄС – 42, а середньосвітовий – 47. Цього року дослідження показало величезний розрив у показниках індексу між Україною й середніми по ЄС / світу. При цьому AESI знизився і в світі, і в Європі, але не так відчутно, як в Україні.

Індекси відображають думку потенційних підприємців, тому вони наочно демонструють низьку привабливість підприємницької активності серед респондентів в Україні.

Країни з найвищими показниками AESI – В’єтнам, Індія та Китай. Найнижчі показники AESI в Японії, Болгарії та Україні.

На глобальному рівні країни з вищим показником ВВП на душу населення демонструють нижчий рівень бажання відкрити свій бізнес (дані Світового банку, 2016 ). Але при цьому немає зв’язку між економічними результатами країни й іншими складовими AESI (готовність і стійкість).

AGER 2018 показав, що незважаючи на зниження Індексу підприємницького настрою в Україні, українці готові вести свій бізнес і здатні генерувати ідеї для старту власної справи. Але потрібна серйозна робота для поліпшення підприємницького середовища. Є великий потенціал у навчанні цифровим навичкам для ведення бізнесу віддалено.

«Компанія Amway послідовно розвиває підприємництво в Україні протягом 15 років. Ми переконані, що саме самозайнятість і малий бізнес здатні вивести економіку України на якісно новий рівень. На жаль, за результатами дослідження ми бачимо, що підприємницькі настрої в країні погіршилися, але ми віримо в потенціал наших співгромадян, які, незважаючи ні на що, готові відкривати свою справу і розвиватися разом з економікою України. Компанія Amway закликає до діалогу і співпраці всіх, від кого залежать умови ведення бізнесу в Україні, щоб поліпшити підприємницьке середовище і звести до мінімуму бар’єри, що перешкоджають відкриттю власної справи », – прокоментував результати дослідження AGER 2018 Томаш Мурас, генеральний директор«Емвей Україна».

Про AGER

Компанія Amway щорічно проводить Глобальне дослідження Amway про підприємництво (Amway Global Entrepreneurship Report, AGER) в різних країнах світу, включно з Україною. Перший звіт AGER було опубліковано в 2010 році під назвою «Дослідження Amway про підприємництво в Європі» (Amway European Entrepreneurship Report), а з 2013 року воно стало світовим, охопивши 24 країни.

AGER 2018 проводився в 44 країнах, включаючи Україну. В опитуванні взяли участь 49 тис. чоловіків і жінок усіх вікових груп. Результати є репрезентативними для населення обраних країн. Дослідження включало 5 стандартизованих питань

Науковим партнером дослідження виступила професор Доктор Ізабель Велпа, яка очолює кафедру стратегії та організації Технічного університету Мюнхена (ТУМ). В Україні науковий партнер дослідження професор Едуард Мальцев, Національний університет «Києво-Могилянська Академія».

Ви можете ознайомитися з результатами дослідження, завантаживши презентацію

Дослідження за попередні роки ви зможете знайти за посиланням http://news.amway.ua/ager/archive/

Залиште коментар

Адреса електронної пошти не буде опублікована
* Поля, обов'язкові для заповнення

© 2011 Amway Europe. All rights reserved. | www.amway-europe.com |
Connexia